Učna pot “Od kala do vodnjaka”

Učna pot »Od kala do vodnjaka« je nastala v okviru mednarodnega projekta LivingFountains. V Braniku je imela nekoč skoraj vsaka hiša svoj vodnjak. Nekatere med njimi smo skupaj z drugimi vodnimi viri izbrali kot izhodiščne točke za opazovanje in širše razumevanje domače pokrajine.

Učna pot je primerna za izvedbo naravoslovnih in športnih dni. Vključuje številna spoznanja o domači pokrajini s področja naravoslovja in družboslovja. Ker pot ni zahtevna, je primerna za različne starosti. Lahko se jo skrajša, razdeli ali razširi. Celotna pot je dolga okoli 14,4 km. Mogoče jo je opraviti peš ali s kolesom. Večinoma poteka po poljskih in gozdnih stezah, deloma pa tudi po asfaltiranih poteh skozi strnjene zaselke. Obisk traja ob zmerni hoji od 3 do 4 ure.

Il percorso didattico »Od kala do Vodnjaka« è stato creato nell‘ambito del progetto internazionale LivingFountains. Una volta a Branik (Rifembergo) quasi ogni casa aveva il proprio pozzo. Accanto ad altre risorse idriche abbiamo scelto alcuni di questi come punto di partenza per l‘osservazione e la comprensione approfondita del paesaggio.

Il percorso è adatto per le giornate scientifiche e sportive e serve a conoscere meglio questo paesaggio. Siccome non è troppo impegnativo è adatto per gli alunni di ogni età. È possibile abbreviarlo, dividerlo o allargarlo su un‘area piu ampia. La lunghezza dell‘intero percorso è di circa 14,4 km e può essere effettuato a piedi o in bicicletta. A cammino moderato la visita dura da 3 a 4 ore e la maggior parte del percorso si sviluppa tra sentieri campestri e forestali, ma ci sono anche stradine asfaltate che portano attraverso piccoli villaggi.

The educational trail called »Od kala do vodnjaka« was created within the framework of the international project LivingFountains. In the past, almost every house in Branik had its own well. As a result, some of them, along with other water sources, were chosen as the starting point for the observation and a broader understanding of the local landscape.

The educational trail can be explored on science and sports days. On the way, one can learn a lot about the domestic landscape in terms of natural and social sciences. Since it  is not a very demanding one, it suits students of different ages. It can be shortened, split or extended to a wider area. The entire  trail is around 14.4 km long. It can be done on foot or by bike. The route runs mainly along the field and forest paths, but partly also along the asphalt roads through dense hamlets. The hike along the educational trail takes 3 to 4 hours at moderate walking.